Infertilite Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Yumurtlama problemi olan infertil kadınlarda, doğurganlık ilaçları en sık kullanılan tedavi yöntemidir. Bu ilaçlar yumurtlamayı düzene sokar veya teşvik eder. Genelde FSH, LH gibi doğal hormonlara benzer şekilde çalışırlar.

Kadınlarda genellikle kullanılan doğurganlık ilaçları şöyledir:

Klomifen Sitrat : Bu ilaç oral yolla alınır ve polikistik over sendromu veya diğer yumurtlama problemi olan kadınlarda yumurtlamayı uyarırlar. Hipofiz bezini FSH ve LH salgılaması yönünde teşvik ederler.

Human menopausal gonadotropin (hMG) : Bu ilaç hipofiz bezinin kusuru sonucu kendiliğinden yumurtlayamayan kadınlara enjeksiyon şeklinde verilir. Hipofiz bezini uyaran Klomifenin tersine, hMG ve diğer gonadotropinler yumurtalıkları direkt olarak uyarırlar. Bu ilaçta hem FSH hem de LH bulunur.

Follikül Uyaran Hormon veya FSH : Yumurtalık folliküllerini olgunlaştırmak için FSH yumurtalıkları uyarır.

Human Chorionic Gonadotropin, (HCG) : Klomifen, hMG, FSH ile birlikte kullanılır; yumurtalığı yumurtayı serbest bırakması için uyarmaktadır.

Gonadotropin-releasing hormone (Gn-RH) analogları: Bu tedavi yumurtlama foksiyonu düzensiz olan veya hMG tedavisi esnasında ana follikül henüz yeteri kadar olgunlaşmadan yumurtlayan kadınlar içindir. Gn-RH analogları hipofiz bezine sürekli Gn-RH gönderirler.

Aromatase İnhibitörleri : Letrozole (Femara) ve Anastrozole (Arimidex) gibi bu sınıf ilaçlar göğüs kanseri tedavisi için onaylanmıştır. Doktorlar bazen kendiliğinden yumurtlayamayan ve Klomifen Sitrat tedavisine cevap vermeyen kadınlara Letrozole reçete edebilirler.

Metformin (Glucophage) : Bu ilaç yumurtlamayı destekleme amaçlı kullanılır. İnsülin direnci bilinen veya şüphelenilen infertilite sebebi olduğunda kullanılır. İnsülin direnci polikistik over sendromunda da rol oynayabilir.

Bromocriptine (Parlodel) : Yüksek prolaktin düzeyine bağlı olarak yumurtlama döngüsü düzensiz olan kadınlar için kullanılır. Bromocriptine prolaktin üretimini kısıtlar.

Erkekte Kısırlık Tedavisi İçin Kullanılan İlaçlar

Klomife: Klomid olarak da bilinen bu ilaç, kadınlarda yumurtlamayı başlatmak için kullanılır. Bu ilaç, sperm sayısı düşük erkekte kısırlık tedavisi için de kullanılmaktadır.

Letrozol: Sperm sorunlarını tedavi etmek için sıklıkla kullanılan bir diğer ilaç  Letrozole’dir. Bu ilaç vücudun testosteron seviyesinin ve sperm sayısının yükselmesin sağlar.

Testosteron Hapları, Enjeksiyonlar veya Jel: Bunlar vücuttaki doğal testosteron miktarını arttırmak için kullanılır.

Bromokriptin: Bu ilaç vücuttaki süt hormonu olarak da bilinen prolaktin seviyesini dengelemek için kullanılır.

Antibiyotikler: Antibiyotikler, erkeklerde kısırlığa neden olabilecek enfeksiyonların tedavisinde kullanılır.

Prof. Dr. Ebru DİKENSOY
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı