Laparoskopik Rahim Alma Ameliyatı (Histerektomi)

Laparoskopik Histerektomi yahut herkesin anlayacağı tabiriyle kapalı rahim alma ameliyatı, herhangi bir sebepten dolayı rahminin alınması gereken kadınlarda uygulanabilen operasyonlardan bir tanesi ve diğer operasyonlara nazaran çok daha acısız bir iyileşme süreci sunması, risklerinin düşük olması ve başarılı sonuçlara sahip olması sebebiyle son dönemlerde uzmanlar tarafından tercih ediliyor.

Laparoskopik Histerektomi’nin detaylarına girmeden önce rahim alma işlemlerinde kullanılan genel yöntemlere ve bir de Laparoskopik işlemlere kısaca bir göz atalım.

Histerektomi (Rahim Alma) Nasıl Yapılır?

Rahim alma operasyonu, genellikle 3 farklı uygulama ile gerçekleştirilebiliyor ancak bu yöntemlerin iki tanesini birleştirerek uygulamaya geçiren doktorlar da mevcut.

Açık Histerektomi

Bu operasyonda adından da anlayabileceğiniz gibi ameliyat için bir kesik açılıyor ve rahim dokusu bu kesikten dışarı çıkartılıyor. Ancak hem enfeksiyon riskinin yüksek olması, hem de kanamaların fazlalığı, operasyonun uzunluğu ve iyileşme sürecinin zorluğu gibi konular sebebiyle son senelerde bu işlem biraz ortadan kalktı.

Vajinal Histerektomi

Rahim direkt olarak vajinadan rahme girilmesi yoluyla da çıkarılabiliyor ancak bu yöntem her hastada sadece vajinal olarak gerçekleştirilemediği için, maalesef ek yöntemlerin de kullanımına gerek olabiliyor.

Laparoskopik Histerektomi

Laparoskopik histerektomi ise vücudun karın bölgesinden açılan 3 delik üzerinden gerçekleştiriliyor ve bu deliklerden sokulan farklı tıbbi cihazlar ile rahim alma operasyonu gerçekleştiriliyor. Fakat tamamen laparoskopik yöntemle rahmin alınması zaman zaman zorlayıcı olabildiği için bu yöntem genellikle vajinal histerektomi ile birleştirilebiliyor.

Laparoskopik Histerektomi’nin Avantajları Nelerdir?

Laparoskopik Histerektomi, diğer operasyonlara göre açık bir yara oluşturmadığı ve kapalı ameliyat olarak adlandırılmasından da anlayacağınız üzere olabilecek en küçük şekilde vücuda girilmesini sağladığı için iyileşme döneminde ciddi bir kolaylık sağlıyor. Bunun yanında yapılan araştırmalara göre Laparoskopik Histerektomi ile rahmi alınan kadınların operasyon sonrasında komplikasyonlar ile karşılaşma ihtimalleri de bir hayli düşük.

Kısaca Laparoskopik Histerektomi’nin en büyük avantajlarını listelemek gerekirse;

 • Düşük maliyet
 • Kısa süren operasyon
 • Kısa iyileşme süreci
 • Yara izlerinin olabildiğince az olması
 • Kan kaybının düşük olması
 • Ağrı ve ilaç tedavilerinin azlığı
 • Rahmi daha detaylı inceleyebilme
 • Küçük kesikler ile işlemin tamamlanması

Laparoskopik Histerektomi Hangi Hastalara Uygulanır?

Rahmin alınması oldukça büyük bir işlem ve bu işlem sonucunda kadınların gebe kalma kabiliyetlerini tamamen kaybettikleri bir gerçek. Dolayısıyla bu işlemi uygulamadan önce beklentileriniz ve rahatsızlıklarınız hakkında doktorunuzla detaylı bir şekilde görüşmelisiniz. Bilhassa hiç çocuğu olmayan ve gelecekte çocuk düşünen kadınlar için Histerektomi operasyonu büyük bir hayal kırıklığına neden olabiliyor.

Histerektomi gerektiren durumları kısaca istelersek;

 • Çok fazla miktarda miyomlara sahip olma
 • Rahimde düzelmeyen kanamalar olması
 • Menopozun ardından bitmeyen kanamalar
 • Rahim ve yumurtalık kanserleri
 • İltihabi hastalıklar
 • Kist ve tümörlerin varlığı
 • Kanserden korunma
 • Diğer sebepler

Mecbur kalmadıkça genellikle rahim alınması işlemi yapılmaz; ancak bazı durumlarda bu operasyonun gerçekleştirilmesinden başka bir yol olmayabiliyor. Bilhassa kanser tedavilerinde rahimden kaynaklanan kanserlerde bu işlemin gerçekleştirilmesi neredeyse mecburi hale gelebiliyor.

Rahim Alma Tamamen mi Yapılmalı?

Her vakada tüm rahmin alınması gerekmediğini de belirtmek gerekiyor. Özellikle miyomlara sahip olan kadınlarda ve iyi huylu tümör sahibi olanlarda, sadece rahmin belli bölgelerindeki yapıların alınması da Laparoskopik Histerektomi ile gerçekleştirilebiliyor. Dolayısıyla doktorunuzla rahatsızlığınız ve beklentileriniz hususunda yapacağınız görüşmeler, operasyonun hangi düzeyde yapılacağı konusunda doğru kararın verilmesini sağlayacaktır.

Bazı vakalarda lenf bezlerinin çıkarılması, rahim içi dokunun çıkarılması, rahim ağzının çıkarılması gibi çeşitli düzeydeki operasyonların yapılabilmesi, rahmin tamamen alınmasına gerek bırakmıyor.

Prof. Dr. Ebru DİKENSOY
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı