Laparoskopik Yumurtalık Kisti Ameliyatı

Laparaskopi Yöntemi İle Kist Ameliyatı Nasıl Yapılmaktadır?

Genel olarak basit yumurtalık kistleri kolaylıkla etrafında mevcut olan sağlam yumurtalıkların dokularından sıyrılarak alınabilmektedir. Hastada mevcut olan yumurtalık kisti eğer iyi huylu ise çoğunlukla laparoskopik yöntem kullanılmaktadır.

Fakat kötü huylu bir kist söz konusu ise büyük olasılık ile açık ameliyat uygulanması daha doğru bir işlem olmaktadır. Özellikle hastadaki mevcut olan yumurtalık kistinin öncelikle bulunduğu bölge ve yerleşim yeridir. Ayrıca dokusundan tümü ile sıyrılıp alınabilecek konumunu ise kistin türü ya da yumurtalık dokusundaki konumlarıdır.

Mesela örnek vermek gerekir ise; hastada endometriyozis hastalığı ile beraber ortaya çıkan bir çikolata kisti durumunda çoğunlukla endometriyozis hastalığı genital organlarda ve diğer organlar arasında yapışıklık durumlarına neden olmaktadır. Diğer yandan ise çoğunlukla yumurtalık dokularının derinliklerinde ve genel olarak da birden çok sayıda olan kistlerin çıkarılması oldukça zordur. Fakat diğer sağlam yumurta dokularının kurtarılması için laparoskopik cerrahide mümkün olmaktadır.

Eğer hastada mevcut olan bir dermoid kist var ise bu kistlerin çıkarılma işlemleri oldukça zor olmaktadır. Genellikle bu kist türü bazı durumlarda yumurtalık dokularının yayılım göstermesinden dolayı hiçbir sağlam dokuya ulaşılamaz. Ancak çok nadir durumlarda ise dermoid kist ile beraber yumurtalık dokularının da alınması gerekebilmektedir.

Laparaskopik Kist Çıkarma Ameliyatlarının Risk Faktörleri Nelerdir?

Kist çıkarma ameliyatları genel anestezi altında yapılmasına bağlı olarak bazı riskler de ortaya çıkmaktadır. Çoğunlukla karından uygulanılan pek çok jinekolojik ameliyatlarda bütün genital organlarda yapışıklık durumunun oluşma riskleri görülmektedir.

Özellikle bu meydana gelen yapışıklıklar tüplerin ve yumurtalıkların etrafında oldukları zaman buradaki organların işlevlerini olumsuz şekilde etkilemesinden dolayı hastanın gebe kalmasını engelleyebilmektedir. Mevcut olan kist öncelikle yapılan muayene sonrasında hangi yöntem kullanılarak yapılacağına karar verilir.

Laparoskopik  cerrahi çoğunlukla kist çıkarma ameliyatının dışında tıpta pek çok alanda yaygın olarak kullanılmaktadır. Genellikle laparoskopik ameliyatları bütün hastalara uygulanabilmektedir, ancak bazı durumlarda ise güç ve sakıncalı durumlar ortaya çıkmaktadır. Mesela hastada ileri derecede şişmanlık, daha önceden geçirilmiş olan bir batın ameliyatı, kalp hastalıkları, gebelik durumu olanlarda laparoskopi ameliyatı tercih edilmemektedir. Daha önceden hastanın geçirmiş olduğu karın ameliyatı sonrasında meydana gelen yapışıklık durumundan dolayı bağırsakların zedelenme durumu artmaktadır. Bunun için laparoskopik kist ameliyatında oldukça dikkat edilmesi gerekmektedir.

Prof. Dr. Ebru DİKENSOY
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı